NORTH CAROLINA GENERAL ASSEMBLY
1967 SESSION
CHAPTER 1043
HOUSE BILL 987
AN ACT TO APPOINT JUSTICES OF THE PEACE FOR THE SEVERAL COUNTIES OF NORTH CAROLINA.
The General Assembly of North Carolina do enact:
Section 1. The following named persons are hereby appointed justices of the peace for their respective townships and counties in North Carolina for a term of two years beginning July 1, 1967, and expiring June 30, 1969, except as otherwise provided in Section 2 of this Act.
ALAMANCE
C.L. Simpson Morton Township
Walter H. Garrison Faucette Township
Herman Montgomery Faucette Township
C.C. Bayliff Graham Township
Floy Guthrie Newlin Township
Norman Wood Melville Township
Frank D. Wilkinson Melville Township
E.C. Thomas Pleasant Grove Township
Wallace Hardwick Burlington Township
Daniel Scott Walker Burlington Township
Roger P. Ingram Haw River Township
J. Manley Williamson Haw River Township
Thomas Paige Sykes Haw River Township
ALEXANDER
J. Ross Stewart Taylorsville Township
ALLEGHANY
G. Glen Nichols Gap Civil Township
R.D. Gentry Gap Civil Township
ANSON
Kathleen Estridge Ansonville Township
James R. Glenn Lanesboro Township
C.H. Ferguson Wadesboro Township
Frank E. Jones Wadesboro Township
H.C. Gray Wadesboro Township
C.B. Morgan White Store Township
ASHE
B.H. Duncan North Fork Township
W.L. Tucker West Jefferson Township
T.S. Duncan Jefferson Township
C.B. Colvard Jefferson Township
AVERY
Lloyd W. Sudderth Linville Township
Robert B. Guy Linville Township
Willie Townsend Linville Township
Julian Greene Linville Township
J.E. LaBarbera Linville Township
C. Fred Coffey Banner Elk Township
Zellian McCoury Plum Tree Township
Mrs. Arizona Hughes Plum Tree Township
Mrs. Lucille T. Winters Cranberry Township
Horton Cooper Frank Township
BEAUFORT
None
BERTIE
W.S. Smith Windsor Township
John C. Baker Windsor Township
B.L. Smithwick Merry Hill Township
W.S. Tayloe Colerain Township
George T. Darden Colerain Township
J.G. Hall, Sr. Roxobel Township
C.W. White, Jr. Mitchell Township
Henry Dempsey Snakebite Township
BLADEN
Rufus A. Britt Bladenboro Township
BRUNSWICK
Paul Brown Northwest Township
Dave Morris Northwest Township
Paul Dennis Shallotte Township
BUNCOMBE
Mrs. Helen Lance Asheville Township
Horace E. Medford Asheville Township
Carroll Fowler Asheville Township
CABARRUS
Lewis Frank Faggart #4 Township
R.O. Robinette #4 Township
M.N. Robinson #4 Township
W.S. McCommons #4 Township
Charles E. Pratt #12 Township
H.W. Watts #12 Township
A.R. Erwin #12 Township
Robert Lynn Trout #12 Township
CARTERET
None
CASWELL
J. Lawrence Walker Anderson Township
F.B. Goodson Anderson Township
Holmes P. Hunt Dan River Township
John Miller Pleasants Dan River Township
J.F. Pointer Milton Township
Mrs. Iola T. Gwynn Milton Township
Montrose S. Angle Milton Township
H.V. Clayton Hightower Township
Reuben Pleasant Leasburg Township
Fred Cox Leasburg Township
J.D. Foster Locust Hill Township
W. M. Zimmerman Pelham Township
Mrs. Emma P. Fowlkes Pelham Township
J.O. Evens Pelham Township
Robert L. Neal, Jr. Stony Creek Township
H.R. Thompson Yanceyville Township
Arthur Moorefield, Jr. Yanceyville Township
William L. Gunn Yanceyville Township
J.C. Lunsford Yanceyville Township
CHATHAM
Jesse O. Ferrington Williams Township
CLEVELAND
J.R. Greene Boiling Springs Township #2
COLUMBUS
Ralph J. Bullard Cerro Gordo Township
Ray Williamson Whiteville Township
John T. Wilson Whiteville Township
H.G. McQueen Chadbourn Township
R. Duke Garrell Williams Township
Polly N. Wilson Whiteville Township
C.E. Riggs Lake Waccamaw Township
C.J. Buchanan Ransom Township
CRAVEN
H. Paul Stevens #8 Township
I.C. Wyatt #8 Township
DAVIDSON
Ralph C. Copley Thomasville Township
DAVIE
Mrs. Minnie E. Allen Jerusalem Township
Theodore M. Foster Mocksville Township
Ruby A. Purvis, Mrs. Mocksville Township
Edward D. Howard Mocksville Township
DUPLIN
None
EDGECOMBE
None
FORSYTH
None
FRANKLIN
L.S. Ward Gold Mine Township
Calvin W. Brown Franklinton Township
W.J. Cooper, Jr. Louisburg Township
W.J. Pace Louisburg Township
John W. King Louisburg Township
Bayard Perry Dunn Township
Melvin J. Young Youngsville Township
T.W. Boone Cedar Rock Township
GASTON
Crawford Dalton Gastonia Township
GRANVILLE
J.G. Wheeler, Jr. Oxford Township
R.T. Breedlove Oxford Township
Herbert F. Bernard Oxford Township
I.E. Harris Dutchville Township
Marguerite H. Hibbs Dutchville Township
GREENE
None
GUILFORD
None
HALIFAX
H.H. Bell Roanoke Rapids Township
W.L. Pickett Roanoke Rapids Township
Mrs. Julia Stanley Roanoke Rapids Township
Mrs. Inez L. Davis Roanoke Rapids Township
L.C. Barrow Weldon Township
G.P. Johnson Weldon Township
C.E. Moss Weldon Township
Mrs. Mary Hartsoe Hamill Weldon Township
Eli Bellamy Enfield Township
Sam E. Ewell Enfield Township
George R. Ivey Enfield Township
J.A. Dickens Halifax Township
Ray L. Strickland Halifax Township
J. W. Harvey Littleton Township
James M. Shearin Littleton Township
D.E. Preast Scotland Neck Township
Mr. J.A. McDowell Scotland Neck Township
Tracy Quails, Jr. Brinkleyville Township
Jesse Love Roanoke Rapids Township
William E. Joyner Scotland Neck Township
Marvin Shearin Brinkleyville Township
HARNETT
E.L. Hill Anderson Creek Township
Howard M. Lee Averasboro Township
Mallie A. Jackson Averasboro Township
George F. Owens Averasboro Township
William P. Barfield Averasboro Township
Ted L. Allred Averasboro Township
Cornelia T. Cameron Barbecue Township
Jack Marley Black River Township
Danny Watkins Black River Township
Kearney Gregory Black River Township
James E. Glover Buckhorn Township
M.C. Westbrook Buckhorn Township
J.H. Williams Buckhorn Township
Clarence J. Horrell Buckhorn Township
Thomas G. Beasley Grove Township
Z. Nassie Dorman Grove Township
Roy Langdon Grove Township
Ray Matthews Hectors Creek Township
W.S. Motley Hectors Creek Township
Tyree Senter Hectors Creek Township
George A. McKay Johnsonville Township
Eunice Griffin Johnsonville Township
M.B. Stewart Lillington Township
George Truitte Johnson Lillington Township
A.J. Stephenson Lillington Township
Robert Redfern Lillington Township
Edward Gaskins Neills Creek Township
H.T. Hight Neills Creek Township
R.E. Byrd Stewarts Creek Township
T.H. Morrison Upper Little River Township
Wesley H. Brown Upper Little River Township
C.T. Thomas Upper Little River Township
Clarence Holder Upper Little River Township
Blanche Johnson Upper Little River Township
HENDERSON
None
HERTFORD
J. Stanley Vinson Ahoskie Township
William Paul Sharp Ahoskie Township
Leonard M. Holloman Harrellsville Township
John Davis White Murfreesboro Township
George H. Pipkin Murfreesboro Township
R. B. Brady Winton Township
Clayton Piland Winton Township
HYDE
John Worth Moore Currituck Township
Joshua V. Gibbs Swan Quarter Township
D.D. Cutrell Fairfield Township
Donald Morrison Snell Ocracoke Township
IREDELL
Sam T. Laws Statesville Township
H.C. Miller Coddle Creek Township
Ellenora S. Barker New Hope Township
Carol B. Neill Davidson Township
JOHNSTON
None
JONES
None
LEE
T.C. Adams Greenwood Township
Julian Causey Deep River Township
Jessie Sloan Deep River Township
Oscar Keller West Sanford Township
Doris McCracken West Sanford Township
Stacy Love East Sanford Township
Glenn Phillips East Sanford Township
Harold Stewart Jonesboro Township
Florence W. Robinson Jonesboro Township
LENOIR
None
LINCOLN
Keith J. Beam North Brook Township
Walter L. Harris Lincolnton Township
MADISON
Wade Huey #1 Township
Mrs. Pearl R. Rector #1 Township
Carlie Rice #1 Township
Dewey Metcalf #1 Township
Bailey Rice #1 Township
Leroy Shelton #2 Township
Rubin Wallin #2 Township
Jim Wallin #2 Township
Walter Bennett #3 Township
Clyde Rice #4 Township
Carroll Tweed #5 Township
Fred Moore #6 Township
John Ray Gardner #6 Township
Raymond Price #8 Township
Cecil E. Pangle #8 Township
Mrs. Tommy Meadows #8 Township
Beulah Shelton #2 Township
Bruce Murray #3 Township
Robert McClure #5 Township
Fleet Reeves #5 Township
MARTIN
W.M. Tetterton Williamston Township
C.R. Mobley Williamston Township
Dennis A. Roberson Robersonville Township
W.E. Early Goosenest Township
Charles D. Perkins, Jr. Hamilton Township
MCDOWELL
None
MECKLENBURG
None
MITCHELL
Aaron Buchanan Poplar Township
Ted Richard Burnette Grassy Creek #2 Township
Ralph Sparks Grassy Creek #2 Township
Clark Robinson Grassy Creek #1 Township
William Bruce Thomas Bandana Township
Albert N. Ellis Snow Creek Township
Ed Wilson, Jr. Bakersville Township
Ralph Lafayette Young Cane Creek Township
Frank Garland Harrell Township
Toy Burleson Harrell Township
Bristoe Peterson Poplar Township
MONTGOMERY
Earl D. Bruton Biscoe Township
P. N. Caudill Biscoe Township
R. B. Reynolds Troy Township
Marvin Benson Mullinex Troy Township
J. O. Russell Mount Gilead Township
MOORE
None
NASH
Clarence Holland Dry Wells Township
Roy Pullen Castalia Township
Royland Glover Bailey Township
J. M. Bobbitt Rocky Mount Township
NEW HANOVER
None
NORTHAMPTON
Macon F. Price Gaston Township
Howard Rogers Jackson Township
L.R. Taylor Jackson Township
L.T. Warwick Jackson Township
Otis Ricks Kirby Township
Romie E. Coker Pleasant Hill Township
James G. Collier Rich Square Township
Millard Lane Rich Square Township
Ralph H. Thompson Rich Square Township
Russell L. Bass Seaboard Township
ONSLOW
Paul Pate Stump Sound Township
ORANGE
Tommy Womble Hillsborough Township
PAMLICO
Herbert M. Harris #1 Township
Sylvesta Sadler #4 Township
PENDER
John E. Taylor Burgaw Township
PERSON
W.W. Woods Roxboro Township
Henry E. O'Briant Roxboro Township
J.M. Long Roxboro Township
Jack Slaughter Roxboro Township
L.F. Guill, Jr. Woodsdale Township
John D. Winstead, III Olive Hill Township
Howard Whitfield Busy Fork Township
Thomas Coates Cunningham Township
James Weaver Allensville Township
PITT
None
POLK
A.A. Atkins Saluda Township
RANDOLPH
James H. Buffington Trinity Township
R.D. Auman Trinity Township
Mrs. Mary H. Burns Asheboro Township
W.C. Craven Asheboro Township
James L. Coble Randleman Township
RICHMOND
Odell Childers Wolf Pit Township
ROCKINGHAM
None
ROWAN
Roy A. Beaver Salisbury Township
Rachel Whalen Salisbury Township
J.T. Austin Salisbury Township
H.F. Lucas Salisbury Township
Robert G. Ellison China Grove Township
Isabel T. Barrier Gold Hill Township
George H. Smith Atwell Township
Cicle C. Burleson Salisbury Township
RUTHERFORD
None
SAMPSON
E.B. Lockamy Plainview Township
C.J. Hobbs Little Coharie #2 Township
STANLY
Oscar H. Fisher Center Township
R. Parker Miller North Albemarle Township
John S. Keever South Albemarle Township
Mrs. Genevieve Fesperman South Albemarle Township
Leon D. Parker Harris Township
Boyd C. Honeycutt Furr Township
STOKES
None
SURRY
None
TRANSYLVANIA
Ligon B. Ard Brevard Township
Otas W. Crisp Brevard Township
Homer H. McCall Quebec Township
Waverly O. Morris Pisgah Forest Township
TYRRELL
E.R. Davenport Scuppernong Township
J.W. Everett Columbia Township
UNION
J. Frank Gulledge Monroe Township
John P.U. McLeod Marshville Township
Mrs. Martha H. Moser Buford Township
R.F. Beasley, Jr. Monroe Township
VANCE
F.B. Hight Henderson Township
Dave H. Stallings Henderson Township
Gordon T. Bobbitt, Sr. Henderson Township
Albert L. Burke Henderson Township
Huber M. Lewis Henderson Township
G.W. Norwood Dabney Township
W.W. Sparrow Townsville Township
C.H. Guerrant Williamsboro Township
W.J. Bowen Sandy Creek Township
Joseph A. Overton Kittrell Township
Z.K. Kelly Henderson Township
WAKE
Joseph Allie Waller Raleigh Township
Brooks W. Poole Raleigh Township
Carl S. Poole Raleigh Township
Kenneth H. Oakley Raleigh Township
James A. Shepard Raleigh Township
Catherine Shepard Raleigh Township
Charles R. Poole St. Mary's Township
WARREN
J. C. Moore Warrenton Township
Roger C. Moore Judkins Township
N.G. Hudgins Smith's Creek Township
WASHINGTON
C.M. Beasley Plymouth Township
Thomas H. Chesson Plymouth Township
Vance B. Respass Lees Mills Township
Mrs. Mary V. Pharr Skinnersville Township
Hilton O. Chesson Scuppernong Township
WATAUGA
M.J. Williams Brushy Fork Township
George C. Thomas Boone Township
WAYNE
None
WILKES
J.H. White Edwards Township
Dallas Newman Edwards Township
Colin Foster Lewis Fork Township
C.W. Hanes New Castle Township
H.M. Wiles Rock Creek Township
L.F. Caudill Walnut Grove Township
C.G. Glass Wilkesboro Township
W.B. Warner Wilkesboro Township
Frances B. Somers Wilkesboro Township
Mildred Joines Wilkesboro Township
C.G. Durham North Wilkesboro Township
Walter S. Brewer Moravian Falls Township
Bobbie Hawkins Elk Township
WILSON
June S. Hawley Wilson Township
Walter Kirby Spring Hill Township
George E. Tyson Toisnot Township
YADKIN
Hubert Evans North Knobs Township
Sec. 2. The office of justice of the peace having been abolished in each county of North Carolina upon the establishment of a district court therein, the term of every justice of the peace in every county located in the second, third, fourth, fifth, sixth, seventh, eighth, ninth, tenth, eleventh, thirteenth, fifteenth, eighteenth, twentieth, twenty-first, twenty-fourth, twenty‑sixth, twenty-seventh, and twenty-ninth judicial districts shall therefore expire on the first Monday in December, 1968, when a district court will be established in the 61 counties embraced within said judicial districts.
Sec. 3. All laws and clauses of laws in conflict with this Act are hereby repealed.
Sec. 4. This Act shall be in full force and effect from and after its ratification.
In the General Assembly read three times and ratified, this the 30th day of June, 1967.