GENERAL ASSEMBLY OF NORTH CAROLINA

1991 SESSION

 

 

CHAPTER 601

SENATE BILL 16

 

AN ACT TO DIVIDE NORTH CAROLINA INTO TWELVE CONGRESSIONAL DISTRICTS.

 

The General Assembly of North Carolina enacts:

 

Section 1.  G.S. 163-201 reads as rewritten:

" 163-201.  Congressional districts specified.

(a)       For the purpose of nominating and electing members of the House of Representatives of the Congress of the United States in 1982 1992 and every two years thereafter, the State of North Carolina shall be divided into 11 12 districts as follows:

FIRST DISTRICT: Beaufort, Bertie, Camden, Carteret, Chowan, Craven, Currituck, Dare, Gates, Greene, Hertford, Hyde, Lenoir, Martin, Northhampton, Pamlico, Pasquotank, Perquimans, Pitt, Tyrrell, and Washington Counties.

SECOND DISTRICT: Caswell, Durham, Edgecombe, Granville, Halifax, Nash, Person, Vance, Warren, and Wilson Counties; and the O'Neals Township in Johnston County.

THIRD DISTRICT: Bladen, Duplin, Harnett, Jones, Lee, Onslow, Pender, Sampson, and Wayne Counties; the following townships of Johnston County: Banner, Bentonsville, Beulah, Boon Hill, Clayton, Cleveland, Elevation, Ingrams, Meadow, Micro, Pine Level, Pleasant Grove, Selma, Smithfield, Wilders, and Wilson Mills; and the following townships of Moore County: 1 (Carthage), 4 (Ritters), 5 (Deep River), 6 (Greenwood), and 10 (Little River).

FOURTH DISTRICT: Chatham, Franklin, Orange, Randolph, and Wake Counties.

FIFTH DISTRICT: Alexander, Alleghany, Ashe, Forsyth, Rockingham, Stokes, Surry, and Wilkes Counties.

SIXTH DISTRICT: Alamance, Davidson, and Guilford Counties.

SEVENTH DISTRICT: Brunswick, Columbus, Cumberland, New Hanover, and Robeson Counties.

EIGHTH DISTRICT: Anson, Cabarrus, Davie, Hoke, Montgomery, Richmond, Rowan, Scotland, Stanly, and Union Counties; and the following townships of Moore County: 2 (Bensalem), 3 (Sheffields), 7 (McNeills), 8 (Sand Hill), and 9 (Mineral Springs); and the following townships of Yadkin County: Boonville, East Bend, Fall Creek, Forbush, Knobs, and Liberty.

NINTH DISTRICT: Iredell, Lincoln, and Mecklenburg Counties; and the following townships of Yadkin County: Buck Shoal and Deep Creek.

TENTH DISTRICT: Burke, Caldwell, Catawba, Cleveland, Gaston, and Watauga Counties; and the following townships of Avery County: Banner  Elk, Beech Mountain, Cranberry, Linville, and Wilsons Creek.

ELEVENTH DISTRICT: Buncombe, Cherokee, Clay, Graham, Haywood, Henderson, Jackson, McDowell, Macon, Madison, Mitchell, Polk, Rutherford, Swain, Transylvania, and Yancey Counties; and the following townships of Avery County: Altamont, Roaring Creek, and Toe River.

 

District 1: Beaufort County: Washington township: Remainder not in District 3; Bertie County, Chowan County, Craven County: Cove City *, Dover *, Fort Barnwell *, Harlowe *, Havelock *: Tract 9612: Block Group 1: Block 106, Water Block 199F; Croatan *: Tract 9611: Block Group 1: Water Block 199C; Grantham *: Tract 9610, Block Group 2: Water Block 299; Block Group 3: Water Block 399; Block Group 4: Water Block 499A, Water Block 499B; Tract 9611: Block Group 1: Water Block 199D; First Ward *, Second Ward *, Fourth Ward *, Fifth Ward *, Clarks *, Woodrow *, Jasper *; Durham County: Bragtown School *, Burton School *, C.C. Spaulding School *, Durham Co. Main Library *, Durham High School *, Holloway Street School *, Holton Junior High School *, Lakewood School *, Moose Lodge *, Morehead School *, North Durham School Building *, Pearson School *, Pearsontown School *, R.N. Harris *, Shephard Junior H.S. *, Watts Street School *, Weaver Street Community Center *, White Rock Baptist Church *, Y.E. Smith School *, Campus Precinct *, Homestead Heights Baptist *, DNOE VALLEY SCHOOL NONCONTIGUOUS *, Gorman Ruritan Club *; Edgecombe County: Precinct 1-1 *, Precinct 2-1 *, Precinct 3-1 *, Precinct 4-1 *, Precinct 5-1 *, Precinct 6-1 *, Precinct 7-1 *, Precinct 10-1 *, Precinct 12-1 *, Precinct 12-2 *, Precinct 12-4 *, Precinct 12-5 *; Franklin County: Franklinton, Hayesville, Sandy Creek; Gates County, Granville County: Butner *, Antioch *, Oak Hill *, Credle *, East Oxford *, South Oxford *, West Oxford Elementary *, Sassafras Fork *, Tally Ho *, Walnut Grove *; Greene County: Snow Hill Town Satellite, Ormonds, Sugg; Halifax County: Hollister *, Conoconnara *, Enfield #1 *, Enfield #2 *, Enfield #3 *, Halifax *, Littleton #1 *, Hobgood *, Palmyra *, Roseneath *, Scotland Neck #1 *, Scotland Neck #2 *, Weldon #1 *, Weldon #2 *, Weldon #3 *; Hertford County, Jones County: Beaver Creek *, Cypress Creek *: Remainder not in District 2; Pollocksville *, Trenton *, White Oak *; Lenoir County: Contentnea *, Kinston #1 *, Kinston #2 *, Kinston #6 *, Kinston #7 *, Kinston #8 *, Sandhill *; Martin County, Nash County: Castalia *, Griffins *, Mannings #1 *, No. Whitakers #1 *, Rocky Mount #3 *, Rocky Mount #4 *, Battleboro *; Northampton County, Pasquotank County, Perquimans County, Pitt County: Arthur *, Ayden West *, Ayden East *, Belvoir *, Bethel *, Carolina *, Falkland *, Farmville West *, Farmville East *, Fountain *, Grimesland *, Pactolus *, Greenville #1 *, Greenville #2, Greenville #3 *, Greenville #4 *, Greenville #5 *, Greenville #2 Noncontiguous; Tyrrell County, Vance County: Hilltop, Middleburg, Townsville, Williamsboro, East Henderson I, North Henderson I, North Henderson II, South Henderson I; Warren County, Washington County, Wilson County: Gardners *, Saratoga *, Toisnot *, Wilson A *, Wilson B *, Wilson C *, Wilson F *, Wilson G *, Wilson H *, Wilson N *, Wilson Q *.

 

District 2: Durham County: Neal Junior H.S. *, Brogden Junior H.S. *, Club Blvd. School *, Edison Johnson Community Center *, E.K. Powe School *, Fire Station #6 *, Forest Hills Club House *, Hillandale School *, Holy Infant Catholic Church *, Hope Valley School *, Multi-Purpose Building/Duke *, NC School of Science & Math *, Rogers-Herr Junior H.S. *, St. Stephens/Parish Hall *, Cole Mill Church of Christ *, Carrington Junior H.S. *, Eno Valley School *, Northern H.S. *, Mangum School *, Rougemont United Methodist *, Bethesda Ruritan Club *, Oak Grove School *, Durham Academy Gym *, Five Oaks Seventh Day Adventist Church *, Jordan H.S. *, Nelson Community Center *, Parkwood School *; Edgecombe County: Precinct 1-2 *, Precinct 1-3 *, Precinct 1-4 *, Precinct 8-1 *, Precinct 9-1 *, Precinct 11-1 *, Precinct 12-3 *, Precinct 13-1 *, Precinct 14-1 *; Franklin County: Dunn, Harris, Youngsville, Gold Mine, Cedar Rock, Cyprus Creek, Louisburg Country, Pilot, Louisburg City, Pearces; Granville County: Brassfield *, Creedmoor *, Corinth *, Salem *; Greene County: Arba, Bull Head, Carrs, Fort Run, Shine, Hookerton, Jason, Olds, Snow Hill Rural, Snow Hill Town, Snow Hill Town Sat B, Speights Bridge; Halifax County: Ringwood *, Butterwood *, Faucett *, Littleton #2 *, Roanoke Rapids #1 *, Roanoke Rapids #2 *, Roanoke Rapids #3 *, Roanoke Rapids #4 *, Roanoke Rapids #5 *, Roanoke Rapids #6 *, Roanoke Rapids #7 *, Roanoke Rapids #8 *, Roanoke Rapids #9 *, Roanoke Rapids #10 *, Roanoke Rapids #11 *; Harnett County, Hoke County: Fort Bragg; Johnston County: North Banner *, South Banner *, West Banner *, Bentonville *, North Beulah *, South Beulah *, North Boon Hill *, South Boon Hill *, South Elevation *, East Ingrams *, West Ingrams *, North Meadow *, South Meadow *, Micro *, Pine Level *, East Selma *, West Selma *, East Smithfield *, North Smithfield *, West Smithfield *, Wilson's Mills *; Jones County: Chinquapin *, Cypress Creek *: Tract 9802: Block Group 1: Block 125B; Block Group 2: Block 208B, Block 221B; Tract 9803: Block Group 3: Block 310A, Block 311A, Block 315, Block 316, Block 317, Block 318, Block 319, Block 320, Block 321A, Block 322, Block 323, Block 325, Block 327, Block 328, Block 329, Block 330, Block 331; Block Group 4: Block 447A, Block 448A, Block 449A, Block 451A, Block 452, Block 453, Block 454, Block 455, Block 456, Block 457, Block 458, Block 459, Block 460, Block 461, Block 463, Block 464, Block 465, Block 466, Block 467, Block 468A, Block 469A, Block 472A, Block 473A; Tuckahoe *; Lee County, Lenoir County: Falling Creek *, Institute *, Kinston #3 *, Kinston #4 *, Kinston #5 *, Kinston #9 *, Moseley Hall *, Neuse *, Pink Hill #1 *, Pink Hill #2 *, Southwest *, Trent #1 *, Trent #2 *, Vance *, Woodlington *; Moore County: Township 1, Carthage, Township 2, Bensalem, Township 3, Sheffields, Township 4, Ritters, Township 5, Deep River, Township 6, Greenwood, Township 8, Sand Hill, Township 10, Little River; Nash County: Bailey *, Coopers *, Drywells *, Ferrells *, Jacksons *, Mannings #2 *, Nashville *, No. Whitakers #2 *, Oak Level, Oak Level Noncontiguous, Red Oak *, Rocky Mount #1 *, Rocky Mount #2 *, Rocky Mount #5 *, Rocky Mount #6 *, Rocky Mount #7 *, Stony Creek #1, Stony Creek Noncontiguous A, Stony Creek Noncontiguous B; Vance County: Dabney, Kittrell, Sandy Creek, Watkins, East Henderson II, South Henderson II, West Henderson I, West Henderson IIA, West Henderson IIB; Wake County: New Light #1 *; Wilson County: Black Creek *, Cross Roads *, Old Fields *, Spring Hill *, Stantonsburg *, Taylors *, Wilson D *, Wilson E *, Wilson I *, Wilson J *, Wilson K *, Wilson L *, Wilson M *, Wilson P *.

 

District 3: Beaufort County: Bath township, Chocowinity township, Long Acre township, Pantego township, Richland township, Washington township: Tract 9902: Block Group 1: Block 185B, Block 190, Block 191; Tract 9904: Block Group 3: Block 317D, Block 362, Block 363, Block 365, Block 366B; Block Group 4: Block 401, Block 426; Tract 9905: Block Group 5: Block 522A, Block 528A; Bladen County; Camden County, Carteret County; Craven County: Ernul *, Epworth *, Vanceboro *, Bridgeton *, Truitt *, Croatan *: Remainder not in District 1; Havelock *: Remainder not in District 1; Grantham *: Remainder not in District 1; Third Ward *, Sixth Ward *, Country Club *, Rhems *, River Bend *, Trent Woods *; Currituck County; Dare County; Duplin County, Hyde County; Onslow County: West Northwoods *, Jacksonville, New River *, Brynn Marr *, Catherine Lake *, Haw Branch *, Gum Branch *, Richlands *, Harris Creek *: Remainder not in District 7; Swansboro *, Mills *, Mortons *, Northeast *, Camp Lejeune Military Base 11, VTD ZZZZ: Tract 0001: Block Group 1: Block 104A, Block 125A, Block 126, Block 127, Block 128, Block 129A, Block 130, Block 131, Block 132, Block 134A, Block 135A, Block 137A, Block 138, Block 139A, Block 140, Block 141, Block 142, Block 143, Block 144A, Block 144B, Block 144C, Block 145, Block 146, Block 147, Block 148, Block 149, Block 150, Block 151, Block 152, Block 153, Block 154, Block 155, Block 156, Block 157, Block 158, Block 159, Block 160, Block 161, Block 162, Block 163, Block 164, Block 165, Block 166, Block 167, Block 168, Block 169A, Block 170, Block 171A, Block 172, Block 173, Block 174, Block 175, Block 176, Block 177A, Block 177B, Block 178, Block 179, Block 185, Block 186, Block 196A, Block 196B, Block 197A, Block 197B; Tract 0002: Block Group 6: Block 627A, Block 628, Block 629A, Block 629B, Block 630A, Block 631, Block 632, Block 633, Block 634A, Block 635A, Block 648A, Block 649A; Tract 0012: Block Group 1: Block 101A, Block 102A, Block 103, Block 104, Block 105, Block 106, Block 107A, Block 108A, Block 109A; Tract 0013: Block Group 1: Block 107; Pamlico County; Pender County: North Burgaw *, South Burgaw *, Canetuck *, Caswell *, Columbia *, Grady *, Middle Holly *, Upper Holly *, Long Creek *, Penderlea *, Lower Union *, Upper Union *, Rocky Point *; Pitt County: Chicod *, Grifton *, Simpson *, Swift Creek *, Winterville West *, Winterville East *, Greenville #6 *, Greenville #7 *, Greenville #8 *, Greenville #9 *, Greenville #10 *, Greenville #11 *, Greenville #12 *, Greenville #13 *; Sampson County, Wayne County.

 

District 4: Chatham County: Bynum *, East Mann's Chapel *, Cape Fear *, East Pittsboro *, West Pittsboro *, Hadley *, Hickory Mountain *, New Hope *, East Williams *, West Williams *; Johnston County: East Clayton *, West Clayton *, Cleveland *, North Elevation *, North O'Neals *, South O'Neals *, Pleasant Grove *, Wilders *; Orange County: Orange Grove *, White Cross *, Battle Park *, Coker Hills *, Coles Store *, Colonial Heights *, Country Club *, Dogwood Acres *, East Franklin *, Eastside *, Estes Hills *, Foxcroft *, Glenwood *, Greenwood *, Kings Mill *, Lincoln *, Lions Club *, Mason Farm *, North Carrboro *, Norside *, Owasa *, Patterson *, Ridgefield *, St. John *, Town Hall *, Weaver Dairy *, Westwood *, Efland *: Remainder not in District 6; Eno *, St. Marys *, Cameron Park *, Grady Brown *, Hillsborough *, West Hillsborough *; Wake County: Remainder not in District 2.

 

District 5: Alleghany County; Ashe County; Davidson County: Central *, Cotton *, Southmont *, Hampton *, Lexington No. 1 *: Tract 0614: Block Group 4: Block 403, Block 410B, Block 411D, Block 412B; Lexington No. 2 *, Ward No. 1 *, Ward No. 2 *, Ward No. 3 *, Ward No. 4 *, Ward No. 5 *, Ward No. 6 *, Reedy Creek *; Forsyth County: Abbotts Creek #1 *, Abbotts Creek #2 *, Abbotts Creek #3 *, Belews Creek *, Bethania #1 *, Bethania #2 *, Bethania #3 *, Broadbay #1 *, Broadbay #2 *, Clemmonsville #3 *, Kernersville #1 *, Kernersville #2 *, Kernersville #3 *, Kernersville #4 *, Lewisville #1 *, Lewisville #2 *, Middlefork #2 *, Middlefork #3 *, Old Richmond *, Old Town #2 *, Old Town #3 *, Salem Chapel #1 *, Salem Chapel #2 *, South Fork #2 *, South Fork #3 *, Vienna #1 *, Vienna #2 *, Vienna #3 *, Ardmore Baptist Church *, Ashley Middle School *, Bethabara Moravian Church *, Bible Wesleyan Church *, Bishop McGuinness *, Bolton Swimming Center *, Brown/Douglas Recreation *, Brunson Elementary School *, Calvary Baptist Church *, Carver High School *, Christ Moravian Church *, Country Club Fire St. *, Covenant Presbyterian Church *, East Winston Library *, Easton Elementary School *, First Christian Church *, Forest Hill Fire Station *, Forest Pk. Elementary School *, Forsyth Tech W. Camp. *, 14th Street Recreation Center *, Greek Orthodox Church *, Hanes Community Center *, Happy Hill Recreation Center *, Hill Middle School *, Jefferson Elementary School *, Kennedy Middle School *, Latham Elementary School *, Lowrance Middle School *, M. L. King Recreation Center *, Memorial Coliseum *, Messiah Moravian Church *, Miller Park Recreation Center *, Mineral Springs F. St *, Mt. Sinai Church *, Mt. Tabor High School *, New Hope United Methodist Church *, Old Town Presbyterian Church *, Parkland High School *, Parkway United Church *, Philo Middle School *, Polo Park Recreation Center *, Reynolds High School Gym *, Sherwood Forest Elementary School *, South Fork Elem School *, St. Andrews United Methodist *, St. Anne's Episcopal Church *, Summit School *, Trinity Moravian Church *, Trinity United Methodist Church *, Whitaker Elementary School *, Winston Lake Family YMCA *; Rockingham County, Rowan County: East Spencer *, Spencer *, Trading Ford, East Ward I *, East Ward II *, North Ward I *, South Ward *, West Ward I *, West Ward II *, West Ward III *; Stokes County: Big Creek township, Danbury township: Remainder not in District 6; Peters Creek township, Quaker Gap township, Yadkin township; Surry County, Watauga County.

 

District 6: Alamance County, Caswell County, Chatham County: Albright *, West Mann's Chapel *, Bennett *, Bonlee *, Harpers Crossroads *, Goldston *, Haw River *, North Siler City *, South Siler City *, Oakland *; Guilford County, Orange County: Carr *, Cedar Grove *, Tolars *, Cheeks *, Efland *: Tract 0108: Block Group 4: Block 463B, Block 466B, Block 488; Caldwell *; Person County, Stokes County: Beaver Island township, Danbury township: Tract 0702: Block Group 3: Block 344, Block 345, Block 354; Meadows township, Sauratown township, Snow Creek township.

 

District 7: Brunswick County; Columbus County; Cumberland County: Beaver Dam *, Westarea *, Cedar Creek *, Judson *, Stedman *, Cross Creek #1 *, Cross Creek #3 *, Cross Creek #4 *, Cross Creek #5 *, Cross Creek #6 *, Cross Creek #7 *, Cross Creek #8 *, Cross Creek #9 *, Cross Creek #10 *, Cross Creek #11 *, Cross Creek #12 *, Cross Creek #13 *, Cross Creek #14 *, Cross Creek #15 *, Cross Creek #16 *, Cross Creek #17 *, Cross Creek #18 *, Cross Creek #19 *, Cross Creek #20 *, Cross Creek #21, Cross Creek #22 *, Cross Creek #23 *, Cross Creek #2 *, Eastover *, Vander *, Alderman *, Sherwood *, Pearces Mill #2 *, Pearces Mill #4 *: Remainder not in District 8; Hope Mills #1 *, Seventy First #3 *; New Hanover County, Onslow County: Cross Roads *, East Northwoods *, Half Moon *, Tar Landing *, Harris Creek *: Tract 0003: Block Group 5: Block 508, Block 509A, Block 509B, Block 510A, Block 511A, Block 521, Block 523, Block 525; Folkstone *, Haws Run *, Holly Ridge *, Sneads Ferry *, Verona *, Bear Creek *, Hubert *, Camp Lejeune Military Base 1, Camp Lejeune Military Base 2, Camp Lejeune Military Base 3, Camp Lejeune Military Base 4, Camp Lejeune Military Base 5, Camp Lejeune Military Base 6, Camp Lejeune Military Base 7, Camp Lejeune Military Base 8, Camp Lejeune Military Base 9, Camp Lejeune Military Base 10, Camp Lejeune Military Base 12, Camp Lejeune Military Base 13, Camp Lejeune Military Base 14; Pender County: Lower Topsail *, Upper Topsail *, Scott's Hill *, Surf City *; Robeson County.

 

District 8: Anson County, Cabarrus County: Township 1, Box 1 *, Township 1, Box 2 *, Township 1, Box 3 *, Township 2, Box 1 *, Township 2, Box 2 *, Township 2, Box 3 *, Township 2, Box 4 *, Township 3 *, Township 4, Box 1, Township 4, Box 2 *, Township 4, Box 4 *, Township 4, Box 5 *, Township 4, Box 6 *, Township 4, Box 7 *, Township 4, Box 8 *, Township 4, Box 1 Noncontiguous A, Township 4, Box 1 Noncontiguous B, Township 4, Box 1 Noncontiguous C, Township 5 *, Township 6 *: Remainder not in District 12; Township 8 *, Township 9 *, Township 10 *, Township 11 *, Township 12, Box 1 *, Township 12, Box 2 *, Township 12, Box 3 *, Township 12, Box 4 *, Township 12, Box 5 *, Township 12, Box 6 *, Township 12, Box 7 *, Township 12, Box 8 *, Township 12, Box 9 *; Cumberland County: Black River *, Linden *, Long Hill *, Cross Creek #24 *, Wade *, Manchester *, Spring Lake *, Pearces Mill #3 *, Pearces Mill #4 *: Tract 0017: Block Group 2: Block 209, Block 214, Block 215, Block 217; Block Group 4: Block 406, Block 407; Cumberland #1 *, Cumberland #2 *, Hope Mills #2 *, Beaver Lake *, Brentwood *, Cottonade *, Montclair *, Morganton Road #1 *, Morganton Road #2 *, Seventy First #1 *, Seventy First #2 *; Hoke County: Allendale, Antioch, Blue Springs, Puppy Creek, McCain, Raeford # 4, Stonewall, Buchan, Raeford # 1, Raeford # 2, Raeford # 3, Radford # 5, Rockfish; Montgomery County; Moore County: Township 7, McNeill, Township 9, Mineral Springs; Richmond County, Scotland County, Stanly County; Union County.

 

District 9: Lincoln County: Westport, Daniels/Vale, Iron Station, Hickory Grove, North Brook I/II, Asbury, Salem, Boger City, Crouse, Denver, Heavners, Lincolnton/North, Lincolnton/South, Long Shoals, Lithia, Love Memorial, Lowesville, Pumpkin Center, Triangle; Mecklenburg County: Remainder not in District 12.

 

District 10: Avery County; Burke County: Drexel #1 *, Drexel #2 *, Drexel #3 *, Icard #1 *, Icard #2 *, Icard #3 *, Icard #4 *, Icard #5 *, Jonas Ridge *, Lovelady #1 *, Lovelady #2 *, Lovelady #3 *, Lovelady #4 *, Lower Creek *, Lower Fork *, Morganton #1 *, Morganton #3 *, Morganton #4 *, Morganton #5 *, Morganton #6 *, Morganton #7 *, Morganton #8 *, Morganton #9 *, Morganton #10 *, Quaker Meadow #2 *, Silver Creek #1 *, Silver Creek #2 *, Silver Creek #3 *, Silver Creek #4 *, Smoky Creek *, Upper Creek *, Upper Fork *; Caldwell County: Hudson #1 *, Hudson #2 *, Johns River *, Kings Creek *, Gamewell #1 *, Gamewell #2 *, Lenoir #1 *, Lenoir #2 *, Lenoir #3 *, Lenoir #4 *, Little River *, Lovelady-Rhodhiss *, Lovelady #2 *, Sawmills *, Lower Creek #1 *, Lower Creek #2 *, Lower Creek #3 *, Lower Creek #4 *, North Catawba *, Wilson Creek *: Tract 0309: Block Group 1: Block 127D, Block 127E, Block 162B, Block 164B, Block 165, Block 166, Block 167, Block 168, Block 169, Block 170, Block 171, Block 172, Block 181, Block 182, Block 183, Block 184, Block 185, Block 186B; Catawba County, Cleveland County, Gaston County, Lincoln County: Buffalo Shoals, North Brook III; Mitchell County, Rutherford County: Golden Valley township, Logan Store township; Yancey County: Ramseytown *: Remainder not in District 11.

 

District 11: Buncombe County, Burke County: Linville #1 *, Linville #2 *, Quaker Meadow #1 *; Cherokee County; Clay County; Graham County; Haywood County; Henderson County, Jackson County; McDowell County; Macon County; Madison County; Polk County; Rutherford County: Camp Creek township, Chimney Rock township, Colfax township, Cool Spring township, Duncans Creek township, Gilkey township, Green Hill township, High Shoals township, Morgan township, Rutherfordton township, Sulphur Springs township, Union township; Swain County; Transylvania County; Yancey County: Burnsville *, Cane River *, Egypt *, Ramseytown *: Tract 9602: Block Group 1: Block 101B, Block 108D, Block 114, Block 120, Block 121; Green Mountain *, Jack's Creek *, Brush Creek *, Crabtree *, South Toe *, Pensacola *, Price's Creek *.

 

District 12: Alexander County; Cabarrus County: Township 4, Box 3 *, Township 4, Box 9 *, Township 6 *: Tract 0406: Block Group 2: Block 201, Block 202, Block 217, Block 219; Tract 0417: Block Group 2: Block 243A, Block 250A, Block 252A, Block 253A, Block 297; Township 7 *; Caldwell County: Globe *, Mulberry *, Patterson *, Wilson Creek *: Tract 0309: Block Group 1: Block 106B, Block 107B, Block 108B, Block 108C, Block 124B, Block 125B, Block 126B, Block 173, Block 174, Block 175, Block 176, Block 177, Block 178, Block 179, Block 180; Yadkin Valley *; Davidson County: Abbotts Creek *, Alleghany *, Arcadia *, Boone *, Holly Grove *, Liberty *, Denton *, Emmons *, Silver Valley *, Healing Springs *, Jackson Hill *, Lexington No. 1 *: Remainder not in District 5; Lexington No. 3 *, Lexington No. 4 *, Welcome *, Midway *, Reeds *, Tyro *, Silver Hill *, Thomasville No. 1 *, Thomasville No. 2 *, Thomasville No. 3 *, Thomasville No. 4 *, Thomasville No. 5 *, Thomasville No. 7 *, Thomasville No. 8 *, Thomasville No. 9 *, Thomasville No. 10 *, Yadkin College *; Davie County; Forsyth County: Clemmonsville #1 *, Clemmonsville #2 *, Lewisville #3 *; Iredell County, Mecklenburg County: LEM *: All except Tract 0062.02: Block Group 2: Block 254;; Randolph County, Rowan County: Bradshaw *, Enochville *, Blackwelder Park *, Bostian School *, N. China Grove *, S. China Grove *, East Kannapolis *, West Kannapolis *, East Landis *, West Landis *, Cleveland *, Franklin *, Barnhardt Mill *, Rockwell *, Bostian Crossroads *, Faith, Faith Noncontiguous, Locke *, Sumner *, Morgan I *, Morgan II *, Mt. Ulla *, Gold Knob *, Granite Quarry *, Hatters Shop *, Milford Hills *, West Innes *, North Ward II *, Trading Ford Noncontiguous A, Scotch Irish *, Steele *, Unity *; Wilkes County, Yadkin County.

 

(b)       The name and boundaries of townships specified in this section  are as they were legally defined and in effect as of January 1, 1980, and recognized in the 1980 United States Census.

(b)       The names and boundaries of townships, precincts (voting tabulation districts), tracts, block groups, and blocks, specified in this section are as they were legally defined and recognized in the 1990 U.S. Census, except as provided in subsection (c) of this section. Boundaries are as shown on the IVTD Version of the United States Bureau of the Census 1990 TIGER Files, with such modifications as made by the Legislative Services Office and shown on its computer database as of May 1, 1991, to reflect census blocks divided by prior district boundaries, and precincts added or modified as outlined in subsection (c) of this section.

(c)       For Guilford County, precinct boundaries for High Point Precincts 20, 23, and 24 are as modified by the Guilford County Board of Elections and shown on the Legislative Services Office computer database as of May 1, 1991.

For Mecklenburg County, precinct boundaries are as altered by the Mecklenburg County Board of Elections as reported to the Legislative Services Office and shown on the Legislative Services Office computer database as of May 1, 1991.

For Wake County:

(1)       St. Marys Precinct #7 is as created by the Wake County Board of Elections out of St. Marys Precinct #4;

(2)       Raleigh 01-27 Part is an area reported by the Bureau of the Census as part of Raleigh 01-23 but has been put by the Wake County Board of Elections in Raleigh 01-27; and

(3)       VTD ZZZZ has been assigned to the appropriate parts of Wake Forest #1 and Wake Forest #2,

all as shown on the Legislative Services Office computer database as of May 1, 1991.

For Anson, Bertie, Camden, Caswell, Franklin, Gates, Greene, Hertford, Hoke, Lee, Lincoln, Martin, Mitchell, Northampton, Pasquotank, Perquimans, Person, Tyrrell, Vance, Warren, and Yadkin Counties, precincts are as shown on maps on file with the Legislative Services Office as of May 1, 1991, except that:

(1)       In Anson County, Lanesboro #1 and Lanesboro #2 are listed together as Lanesboro #1 and #2;

(2)       In Vance County, where West Henderson II is not contiguous, the northerly part is listed as West Henderson IIA and the southerly part as West Henderson IIB;

(3)       In Perquimans County, computer VTD Code 0005 (Tract 9801, Block 550A) is actually part of Belvidere Precinct and is districted with it notwithstanding any description above;

(4)       In Greene County, Snow Hill Town Satellite is Tract 9503, Block 301A which is a part of Snow Hill Town Precinct entirely surrounded by Sugg Precinct and is districted with Sugg Precinct notwithstanding any description above;

(5)       In Greene County, Snow Hill Town Sat B is Tract 9503, Block 224B which is a part of Snow Hill Town Precinct entirely surrounded by Snow Hill Rural Precinct and is districted with Snow Hill Rural Precinct notwithstanding any description above;

(6)       Any listing in any district of Mecklenburg Precinct XMC2 Noncontiguous shall be disregarded, as that precinct does not exist;

(7)       In Martin County, any listing of VTDs not defined consists of Tract 9705, Block 413 (which is in Poplar Point Precinct), Tract 9704, Block 202 (which is in Goose Nest Precinct), and Tract 9706, Block 168A (which is in Robersonville #2 Precinct), and those blocks are districted with those respective precincts regardless of any listing above;

(8)       In New Hanover County, Tract 123.98, Blocks 307B, 308A, 309, 310A, 311A, and 312A, listed by the Census Bureau as part of VTD ZZZZ, are districted by this section as part of Wilmington #2.

If any precinct or township boundaries are changed, such changes shall not change the boundaries of the Congressional Districts, which shall remain the same.

In the case where any individual blocks are listed above, the district allocation of unlisted water blocks shall be as found on maps and statistical reports of the districts on file with the Secretary of State.

(d)       If this section does not specifically assign any area within North Carolina to a district, and the area is:

(1)       Entirely surrounded by a single district, the area shall be deemed to have been assigned to that district;

(2)       Contiguous to two or more districts, the area shall be deemed to have been assigned to that district which contains the least population according to the 1990 United States Census; or

(3)       Contiguous to only one district and to another state or the Atlantic Ocean, the area shall be deemed to have been assigned to that district."

Sec. 2.  This act is effective upon ratification.

In the General Assembly read three times and ratified this the 9th day of July, 1991.

 

───────────────────

James C. Gardner

President of the Senate

 

───────────────────

Daniel Blue, Jr.

Speaker of the House of Representatives