NCGA - North Carolina General Assembly
Full Site Search:
Search Bill Text:
Find a Bill:
View Member Info:
North Carolina House of Representatives Members
2013-2014 Session

Party District Member Counties Represented
Dem 58 Alma Adams Guilford
Dem 107 Kelly M. Alexander, Jr. Mecklenburg
Rep 69 Dean Arp Union
Rep 40 Marilyn Avila Wake
Dem 32 Nathan Baskerville Granville, Vance, Warren
Rep 10 John R. Bell, IV Craven, Greene, Lenoir, Wayne
Dem 21 Larry M. Bell Duplin, Sampson, Wayne
Rep 86 Hugh Blackwell Burke
Rep 62 John M. Blust Guilford
Rep 52 James L. Boles, Jr. Moore
Dem 60 Marcus Brandon Guilford
Rep 95 C. Robert Brawley Iredell
Rep 103 William Brawley Mecklenburg
Dem 22 William D. Brisson Bladen, Johnston, Sampson
Rep 55 Mark Brody Anson, Union
Rep 9 Brian Brown Pitt
Rep 81 Rayne Brown Davidson
Rep 88 Rob Bryan Mecklenburg
Dem 7 Angela R. Bryant [ Resigned 01/04/2013 ] Franklin, Nash
Rep 109 Dana Bumgardner Gaston
Rep 67 Justin P. Burr Montgomery, Stanly
Dem 102 Becky Carney Mecklenburg
Rep 20 Rick Catlin New Hanover
Rep 14 George G. Cleveland Onslow
Rep 25 Jeff Collins Franklin, Nash
Rep 74 Debra Conrad Forsyth
Dem 100 Tricia Ann Cotham Mecklenburg
Dem 106 Carla D. Cunningham Mecklenburg
Rep 26 N. Leo Daughtry Johnston
Rep 19 Ted Davis, Jr. New Hanover
Rep 4 Jimmy Dixon Duplin, Wayne
Rep 85 Josh Dobson [ Appointed 01/29/2013 ] Avery, McDowell, Mitchell
Rep 80 Jerry C. Dockham [ Resigned 07/01/2013 ] Davidson
Rep 36 Nelson Dollar Wake
Dem 101 Beverly M. Earle Mecklenburg
Rep 94 Jeffrey Elmore Alleghany, Wilkes
Rep 61 John Faircloth Guilford
Dem 24 Jean Farmer-Butterfield Pitt, Wilson
Dem 114 Susan C. Fisher Buncombe
Dem 43 Elmer Floyd Cumberland
Rep 76 Carl Ford Cabarrus, Rowan
Dem 50 Valerie P. Foushee [ Resigned 09/25/2013 ] Durham, Orange
Rep 49 Jim Fulghum, M.D. Wake
Dem 33 Rosa U. Gill Wake
Rep 85 Mitch Gillespie [ Resigned 01/06/2013 ] Avery, McDowell, Mitchell
Dem 44 Rick Glazier Cumberland
Dem 66 Ken Goodman Hoke, Montgomery, Richmond, Robeson, Scotland
Dem 47 Charles Graham Robeson
Dem 12 George Graham Craven, Greene, Lenoir
Rep 112 Mike Hager Burke, Rutherford
Dem 11 Duane Hall Wake
Dem 29 Larry D. Hall Durham
Dem 18 Susi H. Hamilton Brunswick, New Hanover
Dem 72 Edward Hanes, Jr. Forsyth
Rep 59 Jon Hardister Guilford
Dem 57 Pricey Harrison Guilford
Rep 110 Kelly E. Hastings Cleveland, Gaston
Dem 38 Yvonne Lewis Holley Wake
Rep 73 Mark W. Hollo Alexander, Wilkes, Yadkin
Rep 91 Bryan R. Holloway Rockingham, Stokes
Rep 68 D. Craig Horn Union
Rep 79 Julia C. Howard Davie, Forsyth
Rep 70 Pat B. Hurley Randolph
Rep 17 Frank Iler Brunswick
Dem 56 Verla Insko Orange
Dem 39 Darren G. Jackson Wake
Rep 92 Charles Jeter Mecklenburg
Rep 83 Linda P. Johnson Cabarrus
Rep 65 Bert Jones Caswell, Rockingham
Rep 93 Jonathan C. Jordan Ashe, Watauga
Rep 75 Donny Lambeth Forsyth
Rep 28 James H. Langdon, Jr. Johnston
Rep 53 David R. Lewis Harnett
Dem 42 Marvin W. Lucas Cumberland
Dem 30 Paul Luebke Durham
Rep 35 Chris Malone Wake
Dem 34 Grier Martin [ Appointed 06/01/2013 ] Wake
Rep 8 Susan Martin Pitt, Wilson
Rep 13 Pat McElraft Carteret, Jones
Rep 117 Chuck McGrady Henderson
Dem 54 Deb McManus [ Resigned 12/11/2013 ] Chatham, Lee
Rep 78 Allen McNeill Moore, Randolph
Dem 50 Graig R. Meyer [ Appointed 10/30/2013 ] Durham, Orange
Dem 31 Henry M. Michaux, Jr. Durham
Rep 16 Chris Millis Onslow, Pender
Dem 5 Annie W. Mobley Bertie, Gates, Hertford, Pasquotank
Rep 116 Tim D. Moffitt Buncombe
Dem 99 Rodney W. Moore Mecklenburg
Rep 111 Tim Moore Cleveland
Rep 41 Tom Murry Wake
Dem 48 Garland E. Pierce Hoke, Richmond, Robeson, Scotland
Rep 82 Larry G. Pittman Cabarrus
Rep 118 Michele D. Presnell Haywood, Madison, Yancey
Dem 119 Joe Sam Queen Haywood, Jackson, Swain
Rep 115 Nathan Ramsey Buncombe
Dem 54 Robert T. Reives, II [ Appointed 01/29/2014 ] Chatham, Lee
Dem 7 Bobbie Richardson [ Appointed 01/09/2013 ] Franklin, Nash
Rep 64 Dennis Riddell Alamance
Dem 34 Deborah K. Ross [ Resigned 06/01/2013 ] Wake
Rep 63 Stephen M. Ross Alamance
Rep 97 Jason Saine Lincoln
Rep 104 Ruth Samuelson Mecklenburg
Rep 105 Jacqueline Michelle Schaffer Mecklenburg
Rep 89 Mitchell S. Setzer Catawba
Rep 15 Phil Shepard Onslow
Rep 3 Michael Speciale Beaufort, Craven, Pamlico
Rep 37 Paul Stam Wake
Rep 87 Edgar V. Starnes Caldwell
Rep 1 Bob Steinburg Camden, Chowan, Currituck, Pasquotank, Perquimans, Tyrrell
Rep 90 Sarah Stevens Surry, Wilkes
Rep 51 Mike C. Stone Harnett, Lee
Rep 45 John Szoka Cumberland
Dem 71 Evelyn Terry Forsyth
Rep 98 Thom Tillis Mecklenburg
Dem 6 Paul Tine Beaufort, Dare, Hyde, Washington
Dem 23 Joe P. Tolson Edgecombe, Martin
Rep 108 John A. Torbett Gaston
Rep 84 Rena W. Turner Iredell
Dem 46 Ken Waddell Bladen, Columbus, Robeson
Rep 77 Harry Warren Rowan
Rep 96 Andy Wells Catawba
Rep 120 Roger West Cherokee, Clay, Graham, Macon
Rep 113 Chris Whitmire Henderson, Polk, Transylvania
Dem 2 W. A. (Winkie) Wilkins Granville, Person
Dem 27 Michael H. Wray Halifax, Northampton
Rep 80 Roger Younts [ Appointed 07/15/2013 ] Davidson