NCGA - North Carolina General Assembly
Full Site Search:
Search Bill Text:
Find a Bill:
View Member Info:
North Carolina House of Representatives Members
2017-2018 Session
Party District Member Counties Represented
(R) District 1 Bob Steinburg Camden, Chowan, Currituck, Pasquotank, Perquimans, Tyrrell
(R) District 2 Larry Yarborough Granville, Person
(R) District 3 Michael Speciale Beaufort, Craven, Pamlico
(R) District 4 Jimmy Dixon Duplin, Wayne
(D) District 5 Howard J. Hunter, III Bertie, Gates, Hertford, Pasquotank
(R) District 6 Beverly G. Boswell Beaufort, Dare, Hyde, Washington
(D) District 7 Bobbie Richardson Franklin, Nash
(R) District 8 Susan Martin Pitt, Wilson
(R) District 9 Gregory F. Murphy, MD Pitt
(R) District 10 John R. Bell, IV Craven, Greene, Lenoir, Wayne
(D) District 11 Duane Hall Wake
(D) District 12 George Graham Craven, Greene, Lenoir
(R) District 13 Pat McElraft Carteret, Jones
(R) District 14 George G. Cleveland Onslow
(R) District 15 Phil Shepard Onslow
(R) District 16 Chris Millis Onslow, Pender
(R) District 17 Frank Iler Brunswick
(D) District 18 Susi H. Hamilton [ Resigned 01/26/2017 ] Brunswick, New Hanover
(D) District 18 Deb Butler [ Appointed 02/06/2017 ] Brunswick, New Hanover
(R) District 19 Ted Davis, Jr. New Hanover
(R) District 20 Holly Grange New Hanover
(D) District 21 Larry M. Bell Duplin, Sampson, Wayne
(D) District 22 William D. Brisson Bladen, Johnston, Sampson
(D) District 23 Shelly Willingham Edgecombe, Martin
(D) District 24 Jean Farmer-Butterfield Pitt, Wilson
(R) District 25 Jeff Collins Franklin, Nash
(R) District 26 Donna McDowell White Johnston
(D) District 27 Michael H. Wray Halifax, Northampton
(R) District 28 Larry C. Strickland Johnston
(D) District 29 Larry D. Hall [ Resigned 01/16/2017 ] Durham
(D) District 29 MaryAnn Black [ Appointed 02/15/2017 ] Durham
(D) District 30 Philip A. Lehman [ Resigned 03/30/2017 ] Durham
(D) District 30 Marcia Morey [ Appointed 04/05/2017 ] Durham
(D) District 31 Henry M. Michaux, Jr. Durham
(D) District 32 Terry E. Garrison Granville, Vance, Warren
(D) District 33 Rosa U. Gill Wake
(D) District 34 Grier Martin Wake
(R) District 35 Chris Malone Wake
(R) District 36 Nelson Dollar Wake
(R) District 37 Linda Hunt Williams Wake
(D) District 38 Yvonne Lewis Holley Wake
(D) District 39 Darren G. Jackson Wake
(D) District 40 Joe John Wake
(D) District 41 Gale Adcock Wake
(D) District 42 Marvin W. Lucas Cumberland
(D) District 43 Elmer Floyd Cumberland
(D) District 44 William O. Richardson Cumberland
(R) District 45 John Szoka Cumberland
(R) District 46 Brenden H. Jones Bladen, Columbus, Robeson
(D) District 47 Charles Graham Robeson
(D) District 48 Garland E. Pierce Hoke, Richmond, Robeson, Scotland
(D) District 49 Cynthia Ball Wake
(D) District 50 Graig R. Meyer Durham, Orange
(R) District 51 John Sauls Harnett, Lee
(R) District 52 James L. Boles, Jr. Moore
(R) District 53 David R. Lewis Harnett
(D) District 54 Robert T. Reives, II Chatham, Lee
(R) District 55 Mark Brody Anson, Union
(D) District 56 Verla Insko Orange
(D) District 57 Pricey Harrison Guilford
(D) District 58 Amos L. Quick, III Guilford
(R) District 59 Jon Hardister Guilford
(D) District 60 Cecil Brockman Guilford
(R) District 61 John Faircloth Guilford
(R) District 62 John M. Blust Guilford
(R) District 63 Stephen M. Ross Alamance
(R) District 64 Dennis Riddell Alamance
(R) District 65 Bert Jones Caswell, Rockingham
(D) District 66 Ken Goodman Hoke, Montgomery, Richmond, Robeson, Scotland
(R) District 67 Justin P. Burr Montgomery, Stanly
(R) District 68 D. Craig Horn Union
(R) District 69 Dean Arp Union
(R) District 70 Pat B. Hurley Randolph
(D) District 71 Evelyn Terry Forsyth
(D) District 72 Edward Hanes, Jr. Forsyth
(R) District 73 Lee Zachary Alexander, Wilkes, Yadkin
(R) District 74 Debra Conrad Forsyth
(R) District 75 Donny Lambeth Forsyth
(R) District 76 Carl Ford Cabarrus, Rowan
(R) District 77 Harry Warren Rowan
(R) District 78 Allen McNeill Moore, Randolph
(R) District 79 Julia C. Howard Davie, Forsyth
(R) District 80 Sam Watford Davidson
(R) District 81 Larry W. Potts Davidson
(R) District 82 Larry G. Pittman Cabarrus
(R) District 83 Linda P. Johnson Cabarrus
(R) District 84 Rena W. Turner Iredell
(R) District 85 Josh Dobson Avery, McDowell, Mitchell
(R) District 86 Hugh Blackwell Burke
(R) District 87 Destin Hall Caldwell
(D) District 88 Mary Belk Mecklenburg
(R) District 89 Mitchell S. Setzer Catawba
(R) District 90 Sarah Stevens Surry, Wilkes
(R) District 91 Kyle Hall Rockingham, Stokes
(D) District 92 Chaz Beasley Mecklenburg
(R) District 93 Jonathan C. Jordan Ashe, Watauga
(R) District 94 Jeffrey Elmore Alleghany, Wilkes
(R) District 95 John A. Fraley Iredell
(R) District 96 Jay Adams Catawba
(R) District 97 Jason Saine Lincoln
(R) District 98 John R. Bradford, III Mecklenburg
(D) District 99 Rodney W. Moore Mecklenburg
(D) District 100 John Autry Mecklenburg
(D) District 101 Beverly M. Earle Mecklenburg
(D) District 102 Becky Carney Mecklenburg
(R) District 103 William Brawley Mecklenburg
(R) District 104 Andy Dulin Mecklenburg
(R) District 105 Scott Stone Mecklenburg
(D) District 106 Carla D. Cunningham Mecklenburg
(D) District 107 Kelly M. Alexander, Jr. Mecklenburg
(R) District 108 John A. Torbett Gaston
(R) District 109 Dana Bumgardner Gaston
(R) District 110 Kelly E. Hastings Cleveland, Gaston
(R) District 111 Tim Moore Cleveland
(R) District 112 David Rogers Burke, Rutherford
(R) District 113 Cody Henson Henderson, Polk, Transylvania
(D) District 114 Susan C. Fisher Buncombe
(D) District 115 John Ager Buncombe
(D) District 116 Brian Turner Buncombe
(R) District 117 Chuck McGrady Henderson
(R) District 118 Michele D. Presnell Haywood, Madison, Yancey
(R) District 119 Mike Clampitt Haywood, Jackson, Swain
(R) District 120 Kevin Corbin Cherokee, Clay, Graham, Macon